עמוד הבית מידע שימושי עובש בצנרת – המדריך המלא
עובש בצנרת – המדריך המלא
שתף
05 דצמ 2022

יש לכם עובש בצנרת ואתם לא יודעים מה לעשות, למי לפנות או איך לפעול. אנחנו נעשה לכם סדר.

אז קודם כל, לשאלה הכי בסיסית- מה? עובש בצנרת? מה זה אומר.

מה זה עובש?

הצנרת היא סביבה לחה וחמימה, שזורמים בה מים לפרקים, ומהווה מקום התפתחות אידיאלי למושבות של פטריות. הפטריות האלו הן מה שאנחנו קוראים לו בשפת היום יום, עובש. העובש יכול להיווצר בתוך הצנרת או מחוצה לה, ויכולות להתפתח ולהתפשט גם מחוץ לצנרת. לדוגמא, עובש יכול להתפשט לקירות, וגרום לקילוף הצבע מעליהם ולפגוע ביציבות שלהם. בנוסף, עובש מהווה סכנה בריאותית לכל דבר. הפטריות שמתפתחות לנו בצנרת וקרויות עובש יכולות לגרום לתסמינים רבים, הן נפשיים, והם פיזיים כמו התפתחות או החמרה של בעיות בדרכי הנשימה, זאבת, עייפות והרשימה עוד ארוכה.

ההתפשטות של העובש מהצנרת כלפי חוץ, מתחילה לרוב בפיצוץ, המאפשר לפטריות להתפשט לסביבה נרחבת יותר. הפיצוץ יכול להיות בצנרת בתוך הקירות או אפילו בצנרת שמתחת לכיור שלכם. כמובן, שכשמדובר על פיצוץ מתחת לכיור ועל התפתחות של עובש- יהיה לכם הרבה יותר קל לזהות את הבעיה מאשר במקרים בהם הפיצוץ והתפתחות העובש מתחילה במקום נסתר- כמו בתוך קיר.

איך מטפלים בעובש בצנרת?

הטיפול בבעיית העובש שלכם, מתחילה בהזמנת איש מקצוע. כפי שהבנתם- מדובר בבעיה מורכבת ומסוכנת שעדיף למנוע בהקדם. ככל שהתפשטות העובש תהיה נרחבת וחמורה יותר, כך הפתרון יהיה מסובך, קשה ויקר יותר. אם אתם גרים בדירה שכורה, כדאי לכם לבדוק את האזור שמתחת לכיור, האמבטיה ואפילו לשאול את בעל הדירה על בעיות צנרת בדירה.

לאחר שהזמנתם בעל מקצוע, הוא צריך לחפש מקורות נזילה נוספים בדירה, באמצעים נוספים שיש ברשותו. לדוגמא, ניתן וצריך לבצע צילום צנרת, בכדי לאבחן את הבעיה, היקפה וחומרתה. כמובן שבהתאם תיקבע גם שיטת הטיפול ופתרון הבעיה. כמו כן, יש לשאוף לייבוש האזור עם הנזילה והעובש בכדי להאט את קצב התפשטות העובש ולאפשר טיפול מדויק ויעיל יותר. תנסו לספוג את האזור עם מגבת או עם ניירות סופגים כמה שאפשר, ולהרחיק חומרים מסוכנים, רהיטים שיכולים להוות כר התפתחות נוסף לפטריות העובש (כמו ספות או מיטות בחדר השינה) או חשמל. עד להגעת האינסטלטור נסו לאוורר את האזור על ידי הפעלת מאווררים, מזגן ופתיחת חלונות. בסיום הטיפול בבעיה, חשוב להשתמש בצבע מתאים בכדי לצבוע את האזור ובכך להקשות על התפתחות של עובש ופטריות נוספות בעתיד.

איך יודעים את מי להזמין בכדי לטפל בעובש בצנרת?

התשובה היא אינסטלטור. ב99% מהמקרים, תצטרכו טיפול של אינסטלטור שיידע לאבחן ולטפל בבעיה. בנוסף, במידת הצורך, הוא ידע לטפל בנזילה, לנקות את העובש, לפתור את בעיית הרטיבות, או להחליף צנרת במקרי קיצון ועוד. במקרים מסובכים יותר של שבירת קירות תצטרכו להזמין בעלי מקצוע נוספים בכדי לטפל בהשלכות של פתרון הבעיה.

הקפידו לפנות לאינסטלטור מומלץ, אמין והוגן. בין אם מדובר על אינסטלטור שקיבל המלצות באינטרנט, שיש לכם ניסיון חיובי איתו מהעבר או אפילו לחבר שהמליץ לכם. אל תתפשרו על אינסטלטור לא מומלץ בגלל הלחץ והבלאגן שיהיו לכם בבית, כי אתם עלולים לקבל שירות לא איכותי, פתרון לא מתאים לבעיה או רק “פלסטר” שידחה את הקץ לפעם הבאה. והכי חמור, אתם תשלמו מחיר יקר ולא הוגן על הטיפול.

לסיכום, תזכרו- עובש הוא לא משחק, ומדובר בבעיה מסוכנת ואף נפוצה. מיד עם גילוי העובש, אל תבזבזו זמן וצרו קשר עם אינסטלטור מומלץ בכדי לפתור את הבעיה! 

 

וואטסאפ פנייה לאינסטלטור ייעוץ בוואטסאפ