עמוד הבית מידע שימושי איך לפתוח סתימות באסלה – כל הדרכים המומלצות ביותר
איך לפתוח סתימות באסלה – כל הדרכים המומלצות ביותר
שתף
06 נוב 2022

אנחנו הולכים לשירותים להתפנות מספר רב של פעמים ביום. מי ששותה יותר מהממוצע- יכול להגיע ביום גם למספר דו ספרתי של פעמים. בנוסף, אם מתחשבים בעובדה שרוב בני הבית בדרך כלל מגיעים בשעות הערב, נוצרות שעות ספורות שבהן מתרכז העומס של כל בני הבית- על אסלה אחת קטנה. בכל פעם שאתם מבקרים בשירותים, בכדי לשמור על היגיינה ועל ריחות נעימות- אתם מדיחים את המים, אך מה עם המים לא יורדים? כולנו נתקלנו בסיטואציה המצערת והלא נעימה בה אנחנו מדיחים את המים באסלה, ולא משנה אם מדובר בחצי מיכל או במיכל מלא, המים לא יורדים. ההפך הוא הנכון, המים באסלה עולים על גדותיהם, מים מלוכלכים ומלאים ברפש, המראה לא נעים והריח עוד יותר. אך מה עושים במצב כזה? במאמר זה נעשה סדר אחת ולתמיד, מה הדרכים הפשוטות והמומלצות ביותר לפתיחת סתימה בשירותים.

פומפה

המכשיר המוכר והידוע מכולם. הפומפה מייצרת ואקום כשהיא נצמדת לדפנות האסלה בחלק הצר, ובעצם מושכת את הלכלוך שחוסם את הצנרת קדימה ואחורה. כשאנחנו משתמשים בפומפה, אנחנו מייצרים מעין “תא אוויר/ מים סגור”, כשהמים והאוויר בו נעים קדימה ואחורה בעת הפמפום באמצעות הפומפה. תנועה זו, יכולה לעיתים קרובות לשחרר את הסתימה ולפתור את הבעיה, ככל שמדובר בגוף או לכלוך שחוסמים את הצנרת. כמו כן, חשוב לקנות פומפה ייעודית לאסלה, משום שהיא מותאמת בקוטר ובאורך שלה לצנרת רחבה כשל אסלה. פומפה לכיור לדוגמא, לא תתאים לאסלה ולא תספק את הפתרון הנדרש.

קפיץ לֱאסלה

במקרים בהם הפומפה לא עזרה, כנראה שהלכלוך או הגורם הבעייתי תקועים חזק בצנרת. הואקום כנראה לא דוחף מספיק חזק, ולכן הסתימה לא משתחררת. בדיוק לשם כך, ישנו הקפיץ לאסלה. הקפיץ הוא גמיש אך בה בעת קשיח, מה שמאפשר לכם לדחוף אותו דרך החור ממנו יוצאים המים. לאחר שהקפיץ בפנים, תוכלו לדחוף את הלכלוך ולנסות לנקות את הצנרת מגופים חוסמים, שמונעים את ירידת המים.

חומרים ייעודיים

אם הקפיץ לא עוזר, ייתכן שמדובר בחומרים שנתקעו והתמצקו בצנרת שלכם. הימצאותו של גוש כזה, יכול בוודאי לגרום לבעיות בצנרת ולסתימות משום שבמקרה הטוב הוא מצר את קוטר הצנרת ובכך מקשה על המים לזרום ולרדת כהלכה, ובמקרה הפחות טוב, הוא סותם את הצנרת לחלוטין. במקרה כזה, המים לא יכולים לרדת, כך שכל הדחה של המים רק תעלה את מפלס המים, עד שהמים באסלה יעלו על גדותיהם. שימוש בחומרים ייעודיים, כמו נוזלים לפתיחת סתימות, שניתן לרכוש בכל חנות כלי עבודה, או בטמבוריה הקרובה לביתכם, יכול לפתור את הבעיה. החומרים האלו בעצם ממיסים את ה”גוש” שהצטבר לכם בצנרת, ומאפשרים זרימה נקייה של המים. חשוב לציין, כי מדובר בפתרון חד פעמי לבעיה הנוכחית. כלומר, אמנם המסנו את הלכלוך שהצטבר בצנרת בפעם הזו, אך החומר לא מונע הצטברות של חומרים כאלו שוב. בכל בקבוק שאתם קונים יש מספיק חומר לשחרור של 3-4 סתימות.

אינסטלטור

אם השימוש בחומרים ייעודיים לא עושה את העבודה, ייתכן שהבעיה שלכם היא יסודית ורצינית יותר. במקרה שכזה, נדמה כי אין לכלוך או גוף זר שנתקע וחוסם, משום שהוא היה זז עם הפומפה או עם הקפיץ, ונראה שאין גם הצטברות של לכלוך או חומרים שהתמצקו עד לכדי “גוש” וכעת מפריעים לזרימת המים כלפי מטה. ייתכן שהבעיה נובעת מתקלה בצנרת בשלבים מתקדמים ועמוקים יותר, שאליהם אין לכם גישה, או מתשתית של צנרת שנבנו בצורה ישנה ולקויה. בנוסף, ייתכן שהצנרת של האסלה שלכם מחוברת לצנרת של אסלה אחרת, בדירה שלכם או בקומה, כך שהתקלה באסלה האחרת ולא באסלה שלכם- כך שאינכם יכולים לפתור את הבעיה משום שאתם לא מטפלים במקום הנכון .במקרים שכאלו, כדאי ומומלץ שתקראו לאינסטלטור. אינסטלטור מומלץ, יגיע עם ערכת כלים מקצועית, יאבחן את הבעיה ויגלה מדוע המים לא יורדים. לאחר מכן, הוא יטפל בבעיה בעזרת הכלים המקצועיים שלו. בדרך כלל, המקרים הנפוצים המצדיקים לקרוא לאינסטלטור הם מקרים פשוטים באופן יחסי, והטיפול בתקלה לוקח לא יותר משעה או שעתיים.

 

לסיכום, תקלות של מים שלא יורדים באסלה, או בשם הנפוץ יותר, סתימות, הן תקלות לא נעימות, שיכולות לגרום לריח רע ופגיעה בהיגיינה. עם זאת, לא תמיד הפתרון מסובך, ולעיתים קרובות, תוכלו לפתור את התקלה, לפחות לזמן הקרוב, בעצמכם. תוכלו להשתמש בפומפה או קפיץ לאסלה אם יש גוף זר החוסם את זרימת המים התקינה בצנרת, או בחומרים ייעודיים לפתיחת סתימות באסלות במקרים בהם יש הצטברות של חומרים החוסמת את הזרימה בצנרת. במקרים חמורים יותר- כדאי לכם להזמין את שירותיו של אינסטלטור מקצועי. כמובן, הבטיחות והבריאות הם לפני הכל, ולכן, כשאתם מנסים לפתוח את הסתימה באסלה שלכם בעצמכם, אל תשכחו לשים כפפות ולשטוף ידיים טוב אחרי סיום הטיפול בתקלה.

וואטסאפ פנייה לאינסטלטור ייעוץ בוואטסאפ